En byggeplads på Oldvej blev i weekenden ramt af tyveri, hvor gerningsmændene slap væk med speciallavet rør.
En mand på 47 år fra Hillerød blev kl. 16.29 anklaget for at køre over for rødt lys ved krydset mellem Slangerupvej og Nymøllevej i Lynge.
Hvert år, på den første onsdag i maj kl. 12, gennemfører Rigspolitiet og Beredskabsstyrelsen en test af varslingskanalerne for at sikre deres funktion.
På denne side kan du som borger i Lynge og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Nordsjællands Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i dit nærområde.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan læse om politiets indsats og de hændelser, der har fundet sted i dag og de seneste dage.
Vores formål er at give dig et sagligt og aktuelt indblik i de hændelser, der præger hverdagen i Lynge og omegn. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra officielle kilder, så du kan føle dig tryg ved de informationer, du finder her på siden.
Uanset om du ønsker at følge med i dagens udrykninger, få et overblik over nattens hændelser eller blot holde dig orienteret om politiets arbejde, kan du finde relevante opdateringer her. Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig informeret om, hvad der sker i lokalområdet.