Fredag den 24. april 2026 inviteres alle til en helt særlig koncertoplevelse i Lynge Kirke. Her kan du opleve organisten og barokspecialisten Babett Hartmann i samspil med Angela Wertenbach fra Helsingør Domkirke. Sammen vil de præsentere en cembalo duo-koncert med værker af Bach og hans elever Carl Philip Emanuel Bach, Johann Ludwig Krebs og Johann Gottfried Müthel. Bliv taget med på en musikalsk rejse gennem den "Empfindsamer Stil", der vægter harmoniske kontraster og følelser over komplekse strukturer.
Tidspunkt: Fredag 24. april 2026, kl. 17:00
Sted: Lynge Kirke, Lynge Bygade 18B, 3540 Lynge
Lørdag den 25. april er det tid til at finde popcornene frem og sætte sig til rette i bilen til en spændende filmoplevelse ved Drive-In Lynge. Fra kl. 21:15 vises Lee Cronin's The Mummy, en dristig og grotesk genfortælling af den ikoniske gyserhistorie. Filmen, der handler om en pige, der vender tilbage til sin familie efter otte års fravær under mystiske omstændigheder, har skuespillere som Jack Reynor og Laia Costa i hovedrollerne. Gå ikke glip af denne unik gyseroplevelse.
Tidspunkt: Lørdag 25. april 2026, kl. 21:15
Sted: Drive-In Lynge, Nymøllevej 5, 3540 Lynge
Entré: 125 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.